субота, 29 листопада 2014 р.

Урок № 4 (9 кл.)


Урок № 4
Тема: Йонні рівняння реакцій. Складання йонних рівнянь.

Мета: Закріпити й удосконалити  навички і вміння складати йонні рівняння реакцій в розчинах електролітів; розвивати навички проведення хімічного експерименту на прикладі реакцій в розчинах електролітів. Виховувати охайність, бережливе ставлення до шкільного майна.

Обладнання: таблиця розчинності, лист з віршами про ТБ, мультимедійний комплекс.

Вчителю: пробірка, затискач, спиртівка, реактиви, ті що й учням. Дві пронумеровані пробірки з HCl і NaOH, лакмус, фенолфталеїн, FeCl2, NaOH, Na2CO3, H2SO4.  Кубик, слайди із рівняннями реакцій, відео програма «Хімія 9 кл», 

Учням: Na2SO4, BaCl2, CaCO3, HCl, NaOH, фенолфталеїн, 3 пробірки.

Тип уроку:  урок вдосконалення і застосування нових знань і вмінь.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.

1. Перевірка д/з №3 ст. 77 (2учня біля дошки)

                          № 5 ст 78 (1 учень біля дошки)

2. Репродуктивна бесіда 

- Які реакції називаються реакціями йонного обміну?

- При яких умовах реакції йонного обміну відбуваються до кінця? (один учень – одна умова)

- Які речовини не розпадаються на йони і записуються в рівняннях йонного обміну в молекулярному вигляді?

3.  «Слайд-шоу»

Завдання: Які реакції йонного обміну відбуваються до кінця?

 (За допомогою ПК чи ноутбука учням демонструються слайди із рівняннями реакцій . Учні повинні визначити реакцію йонного обміну)

MgCl2 + 2AgNO3 = Mg(NO3)2 + 2AgCl↓

CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2↑ + H2O

Ca(OH)2 + 2NaCl = CaCl2 + 2NaOH

Cu(OH)2 + H2SO4 = CuSO4 + 2H2O

Na2SO4 + BaCl2 = 2NaCl + BaSO4

Na2SO4 + FeCl2 = 2NaCl + FeSO4

4. Проблемне питання.

Чому під час печії люди вживають розчин питної соди?

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Ви вже знаєте, що таке  йонні рівняння  реакції, знаєте  як складати ці рівняння. Але практика  без теорії сліпа, а теорія без практики мертва. Тому, пропоную вам сьогодні підтвердити теоретичні знання отримані на попередньому уроці, виконанням лабораторних дослідів.

Мета уроку:

·   закріпити  знання і удосконалити навички складання реакцій йонного обміну.

·   дослідити на практиці, при яких умовах реакції йонного обміну відбуваються до кінця.

 

ІІІ. Виконання лабораторних дослідів.

1.                     Інструктаж з БЖД.

На попередньому  уроці ми з’ясували при яких умовах реакції йонного обміну  відбуваються до кінця. Пригадайте ці умови.

Сьогодні я пропоную вам перевірити на практиці, чи дійсно це так.

Перед тим, як розпочати роботу пригадаємо правила техніки безпеки.

Сьогодні вам доведеться працювати з досить небезпечними речовинами.  Пригадаємо деякі правила поводження з ними. Вони сформульовані у вигляді вірша. Давайте  прочитаємо їх.

 

Учні читають вірш .

Пам’ятай, що всі кислоти

Не бувають без роботи.

Все руйнують навкруги:

Шкіру, одяг і луги.

 

Агресивні і їдучі

Як вогонь вони пекучі.

Підкоряють навіть сплави,

Тож кислоти не для забави.

 

Луги також небезпечні.

Будь уважним – безперечно.

Шкіру легко роз’їдають,

Очі швидко випікають

 

Тож, коли працюєш з лугом,

Не бесідуйте ви з другом.

Обережним будь,  обачним,

Бо помилки не пробачать.

 

Закінчимо повторення правил БЖД такою вправою. Я пропоную уважно простежити за моїми діями і сказати, які правила БЖД я порушила.

Знайдіть помилки з БЖД

1)                    налити розчин – етикетка не під рукою.

2)                    Затиснути тримач майже біля дна пробірки.

3)                    Нагрівати на спиртівці – отвір пробірки на себе.

4)                    Понюхати – отвір прямо до отвору пробірки.

 

Виконання лабораторних дослідів. Умови дослідів с. 84 підручника. (висновок до лабораторного досліду формулюють учні)

Лабораторний доослід №2

Реакції обміну в розчинах електролітів з випаданням осаду.

BaCl2 + Na2SO4 = BaSO4↓ + 2NaCl

Ba2+ +  2Cl‾  + 2Na+ +  SO42‾ = BaSO4↓ + 2N+ + 2Cl‾

Ba2+ +  SO42‾ = BaSO4

Висновок: реакції йонного обміну відбуваються до кінця, якщо утворюється осад.

 

Лабораторний дослід №3

Реакції обміну в розчинах електролітів з виділенням газу.

СаСО3 + 2НCl = СаСl2 + CO2↑ + H2O

СаСО3 + 2Н+ + 2Cl‾ = Са2+ +  l‾ + CO2↑ + H2O

СаСО3 + 2Н+  = Са2+ + CO2↑ + H2O

Висновок: реакції йонного обміну відбуваються до кінця, якщо виділяється газ.

Лабораторний дослід №4

Реакції обміну в розчинах електролітів з утворенням води.

NaOH + HCl = NaCl + H2O

Na+ + OH‾ + H+ + Cl‾ = Na+ + Cl‾ + H2O

OH‾ + H+ = H2O

Висновок: реакції йонного обміну відбуваються до кінця, якщо утворюється вода.

 

ІV. Виконання вправ на закріплення.

1.  На уроці ми з вами складали йонні рівняння реакцій  виходячи з молекулярного.

А зараз давайте спробуємо  попрацювати навпаки.

Перед вами на дошці записане скорочене йонне рівняння реакції. Використовуючи реактивами, які ви бачите  на столі у вчителя, складіть молекулярне рівняння реакції, яке б відповідало такому скороченому йонному рівнянню. (Учні пропонують  реактиви, демонструють цю реакцію, складають повне йонне та молекулярне рівняння реакції)

    

      Fe2+ + ОН‾ =  Fe(ОН)2

 

     СО32‾ + 2Н+   =   CO2↑ + H2O

 

2.                     Відео – тести. 

Експрес – тест.  Йонні рівняння реакції.

1.                     Позначте скорочене йонне рівняння, яке відповідає реакції між ферум (ІІІ) нітратом і калій гідроксидом у розчині.

1)  Fe3+ + 3OH¯ = Fe(OH)3

2) K+ + NO3¯ = KNO3

2.        Позначте ту пару йонів, яка бере участь у хімічній реакції між MgSO4 і Ba(NO3)2  у розчині.

           1) Mg2+  і NO3¯

           2) Mg2+  і Ba2+

           3) Ba2+ і SO42¯

           4) NO3¯ і  SO42¯

3.        Позначте ту пару йонів, яка бере участь у хімічній реакції між KOH і HNO3  у розчині.

           1) K+  і NO3¯

           2) H+  і  NO3¯

           3) H+ і OH¯

           4)  K+  і  OH¯

4.        Позначте пари тих йонів, які не можуть одночасно перебувати в розчині.

           1) Са2+  і РO43¯

           2) Fe3+ і OH¯

           3) СO32¯ і Сl¯

           4) NO3¯ і Ba2+

5.        Позначте пари тих йонів, які можуть одночасно перебувати в розчині.

           1) Са2+  і Br¯

           2) H+ і OH¯

           3) СO32¯ і  H+

           4) NO3¯ і Zn2+

 

V. Підведення  підсумку  уроку.  Виставлення оцінок.

 

Д/з.  §12 (Г. А. Лашевська)

Підготуватися до практичної роботи №2 стор. 89 (Г.А. Лашевська)

Вправа 7 стор. 88

Немає коментарів:

Дописати коментар