суботу, 29 листопада 2014 р.

Опис досвіду роботи з теми: «Активізація пізнавальної діяльності учнів як основа розвитку їх інтересу до змісту шкільної хімічної освіти»

Урок № 5 (9 кл.)

Урок № 4 (9 кл.)


Урок № 4
Тема: Йонні рівняння реакцій. Складання йонних рівнянь.

Мета: Закріпити й удосконалити  навички і вміння складати йонні рівняння реакцій в розчинах електролітів; розвивати навички проведення хімічного експерименту на прикладі реакцій в розчинах електролітів. Виховувати охайність, бережливе ставлення до шкільного майна.

Обладнання: таблиця розчинності, лист з віршами про ТБ, мультимедійний комплекс.

Вчителю: пробірка, затискач, спиртівка, реактиви, ті що й учням. Дві пронумеровані пробірки з HCl і NaOH, лакмус, фенолфталеїн, FeCl2, NaOH, Na2CO3, H2SO4.  Кубик, слайди із рівняннями реакцій, відео програма «Хімія 9 кл», 

Учням: Na2SO4, BaCl2, CaCO3, HCl, NaOH, фенолфталеїн, 3 пробірки.

Тип уроку:  урок вдосконалення і застосування нових знань і вмінь.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.

1. Перевірка д/з №3 ст. 77 (2учня біля дошки)

                          № 5 ст 78 (1 учень біля дошки)

2. Репродуктивна бесіда 

- Які реакції називаються реакціями йонного обміну?

- При яких умовах реакції йонного обміну відбуваються до кінця? (один учень – одна умова)

- Які речовини не розпадаються на йони і записуються в рівняннях йонного обміну в молекулярному вигляді?

3.  «Слайд-шоу»

Завдання: Які реакції йонного обміну відбуваються до кінця?

 (За допомогою ПК чи ноутбука учням демонструються слайди із рівняннями реакцій . Учні повинні визначити реакцію йонного обміну)

MgCl2 + 2AgNO3 = Mg(NO3)2 + 2AgCl↓

CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2↑ + H2O

Ca(OH)2 + 2NaCl = CaCl2 + 2NaOH

Cu(OH)2 + H2SO4 = CuSO4 + 2H2O

Na2SO4 + BaCl2 = 2NaCl + BaSO4

Na2SO4 + FeCl2 = 2NaCl + FeSO4

4. Проблемне питання.

Чому під час печії люди вживають розчин питної соди?

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Ви вже знаєте, що таке  йонні рівняння  реакції, знаєте  як складати ці рівняння. Але практика  без теорії сліпа, а теорія без практики мертва. Тому, пропоную вам сьогодні підтвердити теоретичні знання отримані на попередньому уроці, виконанням лабораторних дослідів.

Мета уроку:

·   закріпити  знання і удосконалити навички складання реакцій йонного обміну.

·   дослідити на практиці, при яких умовах реакції йонного обміну відбуваються до кінця.

 

ІІІ. Виконання лабораторних дослідів.

1.                     Інструктаж з БЖД.

На попередньому  уроці ми з’ясували при яких умовах реакції йонного обміну  відбуваються до кінця. Пригадайте ці умови.

Сьогодні я пропоную вам перевірити на практиці, чи дійсно це так.

Перед тим, як розпочати роботу пригадаємо правила техніки безпеки.

Сьогодні вам доведеться працювати з досить небезпечними речовинами.  Пригадаємо деякі правила поводження з ними. Вони сформульовані у вигляді вірша. Давайте  прочитаємо їх.

 

Учні читають вірш .

Пам’ятай, що всі кислоти

Не бувають без роботи.

Все руйнують навкруги:

Шкіру, одяг і луги.

 

Агресивні і їдучі

Як вогонь вони пекучі.

Підкоряють навіть сплави,

Тож кислоти не для забави.

 

Луги також небезпечні.

Будь уважним – безперечно.

Шкіру легко роз’їдають,

Очі швидко випікають

 

Тож, коли працюєш з лугом,

Не бесідуйте ви з другом.

Обережним будь,  обачним,

Бо помилки не пробачать.

 

Закінчимо повторення правил БЖД такою вправою. Я пропоную уважно простежити за моїми діями і сказати, які правила БЖД я порушила.

Знайдіть помилки з БЖД

1)                    налити розчин – етикетка не під рукою.

2)                    Затиснути тримач майже біля дна пробірки.

3)                    Нагрівати на спиртівці – отвір пробірки на себе.

4)                    Понюхати – отвір прямо до отвору пробірки.

 

Виконання лабораторних дослідів. Умови дослідів с. 84 підручника. (висновок до лабораторного досліду формулюють учні)

Лабораторний доослід №2

Реакції обміну в розчинах електролітів з випаданням осаду.

BaCl2 + Na2SO4 = BaSO4↓ + 2NaCl

Ba2+ +  2Cl‾  + 2Na+ +  SO42‾ = BaSO4↓ + 2N+ + 2Cl‾

Ba2+ +  SO42‾ = BaSO4

Висновок: реакції йонного обміну відбуваються до кінця, якщо утворюється осад.

 

Лабораторний дослід №3

Реакції обміну в розчинах електролітів з виділенням газу.

СаСО3 + 2НCl = СаСl2 + CO2↑ + H2O

СаСО3 + 2Н+ + 2Cl‾ = Са2+ +  l‾ + CO2↑ + H2O

СаСО3 + 2Н+  = Са2+ + CO2↑ + H2O

Висновок: реакції йонного обміну відбуваються до кінця, якщо виділяється газ.

Лабораторний дослід №4

Реакції обміну в розчинах електролітів з утворенням води.

NaOH + HCl = NaCl + H2O

Na+ + OH‾ + H+ + Cl‾ = Na+ + Cl‾ + H2O

OH‾ + H+ = H2O

Висновок: реакції йонного обміну відбуваються до кінця, якщо утворюється вода.

 

ІV. Виконання вправ на закріплення.

1.  На уроці ми з вами складали йонні рівняння реакцій  виходячи з молекулярного.

А зараз давайте спробуємо  попрацювати навпаки.

Перед вами на дошці записане скорочене йонне рівняння реакції. Використовуючи реактивами, які ви бачите  на столі у вчителя, складіть молекулярне рівняння реакції, яке б відповідало такому скороченому йонному рівнянню. (Учні пропонують  реактиви, демонструють цю реакцію, складають повне йонне та молекулярне рівняння реакції)

    

      Fe2+ + ОН‾ =  Fe(ОН)2

 

     СО32‾ + 2Н+   =   CO2↑ + H2O

 

2.                     Відео – тести. 

Експрес – тест.  Йонні рівняння реакції.

1.                     Позначте скорочене йонне рівняння, яке відповідає реакції між ферум (ІІІ) нітратом і калій гідроксидом у розчині.

1)  Fe3+ + 3OH¯ = Fe(OH)3

2) K+ + NO3¯ = KNO3

2.        Позначте ту пару йонів, яка бере участь у хімічній реакції між MgSO4 і Ba(NO3)2  у розчині.

           1) Mg2+  і NO3¯

           2) Mg2+  і Ba2+

           3) Ba2+ і SO42¯

           4) NO3¯ і  SO42¯

3.        Позначте ту пару йонів, яка бере участь у хімічній реакції між KOH і HNO3  у розчині.

           1) K+  і NO3¯

           2) H+  і  NO3¯

           3) H+ і OH¯

           4)  K+  і  OH¯

4.        Позначте пари тих йонів, які не можуть одночасно перебувати в розчині.

           1) Са2+  і РO43¯

           2) Fe3+ і OH¯

           3) СO32¯ і Сl¯

           4) NO3¯ і Ba2+

5.        Позначте пари тих йонів, які можуть одночасно перебувати в розчині.

           1) Са2+  і Br¯

           2) H+ і OH¯

           3) СO32¯ і  H+

           4) NO3¯ і Zn2+

 

V. Підведення  підсумку  уроку.  Виставлення оцінок.

 

Д/з.  §12 (Г. А. Лашевська)

Підготуватися до практичної роботи №2 стор. 89 (Г.А. Лашевська)

Вправа 7 стор. 88

Урок № 3 (9 кл.)

Урок №1 (9кл.)


Урок № 1
Тема: Електролітична дисоціація. Електроліти і неелектроліти.

Мета: формувати уявлення учнів про процеси, що відбуваються в розчинах. Ознайомити з поняттями «електроліти», «неелектроліти», «електролітична дисоціація». Пояснити залежність електролітичної дисоціації від будови молекул розчиненої речовини й розчинника.

Обладнання: підручник «Хімія. 9 кл.»  Г. А. Лашевська, таблиця розчинності, мультимедійна презентація.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Аналіз практичної роботи №1.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

З курсу природознавства та фізики ви знаєте, що метали проводять електричний струм. Хто пояснить, чому  ця властивість притаманна металам? (рух електронів, металевий зв'язок, металеві кристалічні гратки) Ag, Au, Cu мають найвищу електропровідність.

Деякі неметали, наприклад графіт, теж може проводити струм. А чи проводить струм вода? (дистильована – ні, з криниці, річки, моря – так).

Проблемне питання: Чим відрізняється дистильована й водопровідна вода (Наявністю розчинних  у них солей).

Розглянемо досліди. Ст. 60 - 61 підручника

Дослід №1  Дистильована вода не проводить струм.

Дослід №2 Суха сіль не проводить струм.

Дослід №3 Розчин солі проводить струм.

Чому одні речовини проводять струм, а інші -  ні? Як їх класифікують? Що відбувається з ними, коли їх розчиняють? Відповіді на ці запитання ми з’ясуємо на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

За здатністю проводити струм речовини поділяються на дві групи:

Діти заповнюють схему під керівництвом учителя. Інформацію шукають в підручнику с. 62

Поділ речовин на електроліти та неелектроліти  вперше запропонував англійський вчений  Майкл Фарадей .


 


Чому електроліти проводять струм?

Бо при розчиненні речовини чи при сплавленні з’являються зарядженні частинки,  які можуть вільно рухатися. Ці частинки називаються йонами. Пригадайте, що таке йони?

с. 62 підручника 

Електролітична дисоціація – процес розщеплення електролітів на йони під час розчинення або розплавлення.

Теорію електролітичної дисоціації  сформулював швед  Сванте Арреніус (1887 р.), за що у 1901 р. отримав Нобелівську премію з хімії. Підручник стор.64

Запис у зошит основних положень теорії електролітичної теорії (ТЕД)

Як відбувається процес розчинення?

Механізм дисоціації сполук з йонним зв’язком

Малюнок 9.1., 9.2. стор. 60 - 61 підручника

Прослідовність процесів:

1.                     Орієнтація диполей води  біля йонів кристалу.

2.                     Гідратація  -  взаємодія молекул води з йонами

3.                     Дисоціація (розпад) кристала на гідратовані йони.

Рівняння: NaClNa+ + Cl-

Механізм дисоціації сполук з ковалентним полярним  зв’язком

Малюнок 9.4. сор. 63 підручника

Прослідовність процесів:

1.                     Орієнтація диполей води  навколо полюсів молекули НСl

2.                     Гідратація  -  взаємодія молекул води з НСl

3.                     Йонізація молекули  електроліта (перетворення ковалентного зв’язку на йонний)

4.                     Дисоціація (розпад) молекули електроліту на гідратовані йони.

Рівняння: НCl ↔ Н+ + Cl-

Узагальнення і закріплення набутих знань

( Фронтальна бесіда, складання таблиці, ігрові вправи)

1.                      На які  групи  можна поділити речовини за їх здатністю проводити електричний струм?

2.                      Який вчений запропонував  поділ речовин на ці дві групи?

3.                      Узагальнимо  наші знання з теми, заповнимо таблицю:

 
Електроліти
Неелектроліти
Визначення понять
 
 
Речовини, що належать до даної групи
 
 
Тип зв’язку
 
 

  Я називаю речовину, ви повинні розподілити  на електроліти та неелектроліти. Речовини: нітратна кислота, азот, метан, пропан, хлоридна кислота, кисень, натрій хлорид, натрій гідроксид, спирт, ацетон, кальцій гідроксид, глюкоза, сірководень, сульфатна кислота.

4.                      Тест: розчинення – це процес

а) фізичний

б) хімічний

в) фізико - хімічний

5.                     Які із зображених речовин будуть проводити електричний струм:

Крейда
 
Мінеральна вода

Сода

 Кухонна сіль


 
  Розчини солей
 
  Цукор
 
Оцет
 
Олія



Сульфатна кислота


Пісок
 
 
Інертний газ та кисень


Розчин натрій гідроксиду




Домашнє завдання:

§ 9, № 6 с. 66

Творче завдання: Дізнайтеся, використовуючи різноманітні джерела інформації, про відкриття Г. Деві, яке він вважав найважливішим. Чи згодні ви з науковцем?

Казка для 8-го класу


Казка про те, як атоми прагнули досконалості

Десь у світі Періодичної системи живуть собі атоми. Живуть-поживають, а щастя не мають. І ніби все в них є, немає тільки відчуття гармонії, стабільності. Ви, може, ще й не знаєте, але все в цьому світі прагне досконалості. Для атомів такою досконалістю є заповнена зовнішня електронна оболонка, інакше кажучи, кожен атом на зовнішньому рівні прагне мати вісім електронів, як поважаючий себе інертний газ.Такий октет є стабільним, він дозволяє атому почувати себе захищеним. І от…

В одному з будинків жив собі атом Натрію. Ви, може, думаєте, що він був  задоволений своїм життям? Але ж уявіть, що на зовнішньому енергетичному рівні у ньоголише один електрон (І група елементів). Цей електрон заважає атому Натрію відчувати себе впевнено і атом прагнув його позбутися, може, комусь знадобиться більше, ніж йому. А електрон і радий старатися, все одно, з Натрієм його зв’язують не такі вже й сильні зв’язки.

  Відірвався електрон і помандрував шукати собі нове життя. Уявіть, що знайшов! Бо десь, в іншому місці живе, скажімо, атом Хлору. У нього сім електронів на зовнішньому енергетичному рівні (VIIгрупа елементів) і до повного щастя Хлору не вистачає тільки одного електрончика. Він радо приймає приблуду на свій зовнішній енергетичний рівень, отримуючи омріяний октет електронів: і Хлору добре, і електронам затишно.

Тут варто закінчити, напевно, словами: «і жили вони всі довго і щасливо», адже всі задоволені…

Але давайте подумаємо, що отримав кожен атом при таких блуканнях електрона.Атом Натрію –електронейтральна частинка, заряд якої дорівнює нулю. Якщо він втрачає один електрон (електрон несе заряд  -1), значить відбуваєтьсяось що:Na0 – 1e=Na+, в хімії такий процес називається окисненням – віддачею електрона.

  Атом Хлору навпаки, отримує на свою зовнішню оболонку один електрон, значить, сам набуває заряду: 0+(-1)=­­­­-1. Cl0+1e=Cl-, цей процес називається відновленням – процесом прийому електронів.