вівторок, 25 жовтня 2016 р.

Позакласний захід з хімії. Хімічний турнір для учнів 7,8 класів. Тема «У світі цікавої хімії»


Мета: поглибити знання учнів з хімії, розширити кругозір, підвищувати інтерес до хімії; розвивати пам’ять, логічне мислення; виховувати любов до предмету.
Ведучий.
Важко навіть уявити,
Як без хімії прожити.
Чистить, миє і годує
Живить, травить і лікує.
Посуд, меблі і тканини —
Це хімічні речовини.
І повітря, і вода —
Взагалі природа вся!
Хімію вивчай охоче —
І в халепу ти не вскочиш.
Будеш знать про неї все —
Вона користь принесе.
Команди розташовуються за «круглими столами,щоб мати змогу обговорити питання, команда, у якої є готова відповідь, береться за руки і підіймає їх вгору.
I ТУР. ГРА«АУКЦІОН»
Протягом 3 хвилин дібрати якнайбільше слів, у яких перша частина — це слово «хімія». (хіміорецептори, хіміопрофілактика, хіміотерапевт, хімзавод, хімзахист, хіміопрепарат, хіміо-тропізм, хемосинтез, хемотрон, хемілюмінесценція)
II ТУР. ВІКТОРИНА
Ведучий оголошує запитання, по черзі звертаючись до кожної з команд. Час обговорення запитання — 1 хвилина; якщо команда відповідає правильно, вона одержує 10 балів, якщо відповідь неправильна — на запитання може відповісти команда суперників. Якщо команда дає відповідь без обговорення, 1 хвилина йде в її фонд економії часу й нею гравці можуть скористатися, коли обговорюватимуть інші запитання.
1. З якою країною пов’язують походження слова «хімія»? У трактаті якого вченого вона вперше згадується? (Як припускають деякі мовознавці, слово «хімія» походить від назви Єгипту — Хем, тобто «земля», саме в цій країні був центр цієї науки й звідти поширювалися всі хімічні знання. Грецький філософ Зосимус Панополітанський уперше вжив термін «хімейа»)
2. Чому термін «атом» слід вважати неправильним? (З давньогрецької мови це слово означає «неподільний», але атом складається з протонів, нейтронів і електронів)
3. Чому перський цар Кір, який жив більше двох тисяч років тому, під час походів пив воду зі срібного посуду? (Йони Аргентуму мають бактерицидну дію — 0,5 г срібла за півгодини вбиває бактерії віл води)
4. Олово стало причиною загибелі експедиції Роберта Скотта (1912 р.). Чому? (Олово за низьких температур стає крихким. Експедиція закінчилася трагічно, оскільки пальне, що зберігалося в цистернах, запаяних оловом, витекло)
5. Назва якої країни світу перекладається як «срібна»? Чому назву не можна назвати правильною? (Аргентина в перекладі з латинської означає «срібна». Іспанці, коли висадилися на цю землю, побачили в місцевих індіанців багато прикрас, хатнього начиння, зброї, виготовлених зі срібла, і сподівалися тут знайти поклади цього металу. Але копальні розмішувалися в Болівії, в Аргентині їх не було взагалі)
6. З назвою якого металу пов’язаний своїм походженням фразеологізм «в ореолі слави»? (Ореол — слово, яке постало з латинського позолочений, і використовувалося для позначення золотих дисків довкола голів святих)
7. Назва цього металу походить від імені непосидючого міфічного бога торгівлі Гермеса. Просту речовину знали ще давньогрецькі вчені — філософ Аристотель та лікар Діоскорид. Цей метал греки називали «водяним сріблом». Про який метал ідеться? (Ідеться про ртуть, меркурій. її наукова назва має латинське походження, давньогрецькою мовою елемент називали «водяне срібло»)
8. Елемент — метал, що відіграє особливу роль в організмі людини, оскільки входить до складу кровотворного, єдиного металовмісного вітаміну В12. Вітамін цей накопичується в печінці, селезінці, кістковому мозку. Сучасна медицина застосовує його для лікування злоякісних пухлин. Назву елементу дали на честь гнома, який живе в надрах планети й охороняє її багатства. Який це метал? (Парацельс утворив слово «гном» від давньогрецького геномос, тобто «житель землі». Ім’я гнома Кобольд, а метал — кобальт)
9. Два метали належно заслужили назву «метали хірургів», адже саме з них виготовляють різноманітні хірургічні інструменти, на які не діє жоден медикамент, вони не подразнюють живої тканини й тому ними скріплюють кістки, нерви, сухожилля й «латають» черепи. Як називаються ці метали? (Ніобій і тантал)
10. Добути перший із цих двох металів у чистому вигляді само по собі було надзвичайно великою мукою для хіміка Екеберга. А змусити його вступати в хімічну взаємодію з іншими речовинами — завдання ще важче. Невдовзі з’ясувалося, що він має елемент-двійник, хімічний характер якого не менш важкий. Тому їх розмістили в одній підгрупі та дали їм назви за іменами давньогрецького царя та його доньки. (Тантал та Ніобій)
III ТУР «ВІДНОВИ ПРИКАЗКУ»
Гравці отримують по аркушу з приказками, у яких на місці назв певних хімічних елементів поставлено три крапки. За 3 хвилини потрібно відновити пропущені назви. Кожна правильна відповідь — 1 бал.
… характер (Золотий, залізний)
Швидкий, як… (Ртуть)
Нащо теє…, коли жити не добро. (Срібло)
Не все те…, що блищить. (Золото)
Слово — то… а мовчання… (Срібло, золото)
Гість першого дня — …, другого…, а третього…: додому їдь. (Золото, срібло, мідь)
Негріте… не зігнеш. (Залізо)
…ключик до всіх замків придається. (Золотий)
IV ТУР «ХІМІЧНА ЛІТЕРАТУРА»
Написати назви літературних творів та прізвища їхніх авторів. У назвах творів є найменування якогось металу.
«Стійкий олов’яний солдатик», Г. X. Андерсен.
«Срібна ложка», Д. Голсуорсі.
«Залізна п’ята», Д. Лондон.
«Привид золота», Т. Драйзер.
«Срібний вовк», О. Купрін.
«Степова мідь», Т. Масенко.
«Олов’яний перстень», С. Васильченко.
«Залізо й мідь», П. Лагерквіст.
V ТУР «БУРИМЕ»
Гравці одержують по два слова. Завдання — протягом 5 хвилин скласти з цими словами вірш.
Метал — віддав.
Сталь — мораль.
VI ТУР «УКРАЇНСЬКА ХІМІЯ»
Гравці одержують по два набори карток: у першому наборі – поширені хімічні терміни іншомовного походження, у другому — прямі відповідники цих термінів, відтворені на українському мовному ґрунті й пропоновані як їхні абсолютні синоніми. Завдання гравців – установити відповідність протягом 5 хвилин.
Сплав — стоп.
Олово — цина.
Свинець — оливо.
Латунь — мосянж.
Метал — ковань.
Алюміній — глинець.
Кальцій — вапнець.
Карбон — вуглець.
Силіцій — кремняк.
Натрій — солець.
VII ТУР «АУКЦІОН МЕТАЛІВ»
Протягом 3 хвилин потрібно дібрати фразеологізми, де є метали.
Залізний характер, залізна воля, залізна маска, золоті руки, золоте серце, золоте правило, золотий фонд, золоте теля, золоті літери, золотий дощ, золота голова, свинцевий кулак, золоте дно, золота середина.
VIII ТУР «БЛІЦ»
Ведучий оголошує запитання, по черзі звертаючись до кожної з команд, гравці мають одразу ж, без обговорювань дати відповідь. Правильна відповідь приносить команді 1 бал.
1. Рідкий за звичайних умов метал. (Ртуть)
2. Який хімічний елемент пов’язаний своєю назвою з островом Кіпр? (Купрум)
3. Який хімічний елемент названий на честь Землі? (Телур)
4. Лантаноїд, сполуки якого мають рожевий колір. (Ербій)
5. Актиноїд, названий на честь американського вченого, який уперше на практиці здійснив ядерну реакцію. (Фермій)
6. Назва якого хімічного елемента в перекладі з грецької означає «колір, барва»? (Хром)
7. Яким металом можна заморозити воду? (Ртуттю)
8. Елемент, проста речовина якого є найважчим металом. (Осмій, ρ= 22,61 г/см3)
9. Найлегший метал. (Літій, ρ=0,54 г/см3)
10. На честь якого божества одержав назву елемент Торій? (На честь скандинавського бога війни Тора)
11. Елемент, з простою речовиною якого пов’язана чорна металургія. (Ферум)
12. Елемент, назва якого в перекладі з арабської означає «попіл рослин». (Калій)
13. На честь якої скандинавської богині було названо такий хімічний елемент, як Ванадій? (На честь богині краси — Ванадіс)
14. Який з металів найтугоплавкіший? (Вольфрам, 3420 °С)
15. Йони якого металу надають крові деяких тварин блакитного кольору? (Купруму)
16. У перекладі з грецької мови назва елемента означає «веселка». (Іридій)
17. Найпоширеніший на землі елемент-метал. (Алюміній)
18. У перекладі з латини назва елемента означає «зелена гілка».
(Талій)
19. Найдорожчий метал. (Каліфорній, 10 доларів за 0,001 мг)
20. Бронза — це сплав… (Міді з оловом)
21. Йони якого металу містяться у хлорофілі? (Магнію)
22. Назвіть перший штучно отриманий метал. (Технецій)
23. Який метал називають металом консервної банки? (Станум)
24. Без якого елемента-металу неможлива фотографія? (Аргентум)
Підбиття підсумків гри, нагородження переможців.

Немає коментарів:

Дописати коментар